Detail autora


Strnadová Hana


E-mail: 426979@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Když se děti rodí v srdci

Když se děti rodí v srdci

Na jednapadesátiletou Miloslavu Striovou volá „mami“ osm dětí. Rozšiřovali s manželem postupně dům i místo ve své náruči. Adoptovali si tři děti a dalších pět přijali do pěstounské péče. Striová nechala práce na finančním úřadu a stala se z ní máma na plný úvazek. Ačkoliv dostává plat pěstouna, náhradní rodičovství nevnímá jako své zaměstnání, ale poslání.

Strnadová Hana | 28. 04. 2015 12:50

Fotoreportáž: Součástí přehlídky automobilové techniky byla i válečná vřava

Fotoreportáž: Součástí přehlídky automobilové techniky byla i válečná vřava

Pracovníci Technického muzea v Brně otevřeli na poslední dubnový víkend brány depozitáře v Řečkovicích. V areálu bývalých kasáren, který je běžně veřejnosti nepřístupný, měli návštěvníci po dva dny příležitost vidět hasičskou a vojenskou techniku. Z garáží vyjela i závodní auta a historické autobusy. Část areálu se při příležitosti sedmdesáti let od konce druhé světové války proměnila v bitevní pole. Bojovaly na něm rádiem řízené modely tanků v měřítku jedna ku šesti.

Strnadová Hana | 26. 04. 2015 13:31

Pracovníci vazební věznice darovali jedenáct litrů krve

Pracovníci vazební věznice darovali jedenáct litrů krve

Bezmála třicet dárců z brněnské vazební věznice ve středu poprvé usedlo na transfúzní odběrové křeslo. Převzali štafetu od pracovníků pražských věznic, kteří v únoru hromadně věnovali každý čtyři sta padesát mililitrů krve. Prvodárci obohatili krevní banku jediné brněnské transfúzní stanice a vyšli vstříc potřebě rozšiřovat a omlazovat registr dárců.

Strnadová Hana | 23. 04. 2015 17:00

Tři cyklisté už letos přišli v Jihomoravském kraji o život

Tři cyklisté už letos přišli v Jihomoravském kraji o život

Stará pranostika říká, že v dubnu máme ještě zůstat za kamny. Hezké počasí ale zve tento rok cyklisty k tomu šlápnout do pedálů. Na jihomoravských silnicích letos utrpělo zranění už 238 cyklistů a tři přišli o život. Bezpečný pohyb na kole je jedním z důležitých témat dubna tradovaného jako měsíc bezpečnosti. Policisté připomínají, jak je důležité mít helmu a že alkohol za řídítka nepatří.

Strnadová Hana | 14. 04. 2015 19:42

I MUzy mají své dny

I MUzy mají své dny

Studenti Masarykovy univerzity díky Dnům MUzy zjistí, jaký umělecký talent se skrývá v některém z jejich spolužáků nebo jak múza políbila studenty informatiky.  Na programu čtyřdenního festivalu nebude chybět hudba, film, výtvarné umění ani divadlo. Dny plné umělecké tvorby zahájí v pondělí 13. dubna kulturní program v kavárně Savoy a zakončí čtvrteční party v Eleven Club.   

Strnadová Hana | 11. 04. 2015 16:23

Romové slaví týden národní hrdosti. Roztančili i náměstí Svobody

Romové slaví týden národní hrdosti. Roztančili i náměstí Svobody

„Gelem gelem lugone dromenca. Maladilem baxtale Rromenca…“ zněly ve středu náměstím Svobody slova romské hymny na oslavu Mezinárodního dne Romů. Brněnští Romové od 7. do 10. dubna představují svou kulturu, historii, řemesla i významné osobnosti a ukazují, že mají české společnosti co nabídnout. „Na mezikulturním dialogu se ale musí podílet obě strany," shoduje se hlavní organizátorka akce i brněnský primátor.

Strnadová Hana | 09. 04. 2015 10:50

Večerní procházka aneb Brněnský světelný cirkus

Večerní procházka aneb Brněnský světelný cirkus

Osmá hodina odbila, lampa ještě svítila. O třicet minut později už ale zhasínají na hodinu světla v mnohých domácnostech a podnicích. Do tmy se noří i Špilberk, brněnská radnice nebo obelisk v Denisových sadech. Brno se symbolicky přidává k celosvětové akci Hodina Země. Ekologický institut Veronica při této příležitosti nabízí Brněnský světelný cirkus, komentovanou prohlídku města. Sraz osmadvacátého března v osm hodin na Komenského náměstí.

Strnadová Hana | 29. 03. 2015 21:24

Vodní záchranná služba aneb česká pobřežní hlídka

Vodní záchranná služba aneb česká pobřežní hlídka

Plavčice v přiléhavých červených plavkách, plavčíci opalující se na strážních věžích, slunce, písek a teplá voda – to je představa poněkud vzdálená realitě české vodní záchranné služby. Své o tom ví dvaadvacetiletý student Michael Kobza, který jako člen místní skupiny Brno-střed už čtvrtým rokem zachraňuje lidské životy bez nároku na odměnu.

Strnadová Hana | 27. 03. 2015 21:14

Na Masarykově univerzitě je možné obchodovat s časem

Na Masarykově univerzitě je možné obchodovat s časem

Hodina za hodinu, služba za službu – to je princip časových bank. Ačkoliv jsou jich po celém světě stovky, v České republice se časové bankovnictví zatím příliš neujalo. Díky projektu Timebank MUNI mají příležitost vstoupit do neobvyklého světa obchodování studenti Masarykovy univerzity. Umožňuje jim využít svůj talent, znalosti a dovednosti ve prospěch ostatních a zároveň získat to, co sami potřebují.

Strnadová Hana | 26. 03. 2015 22:07

Brněnskou synagogu zdobí nová opona ze zámoří

Brněnskou synagogu zdobí nová opona ze zámoří

Brněnská židovská obec v neděli slavnostně představila novou synagogální oponu. Textilie zakrývající schránku na posvátnou Tóru vznikla ve Spojených státech podle návrhu výtvarníka a zároveň lékaře Marka Podwala. Rekonstrukce jediné funkční synagogy na Moravě se dostává do druhé poloviny, ve které interiér získá svoji původní funkcionalistickou podobu.

Strnadová Hana | 16. 03. 2015 16:32

Exotika na Slovensku? I to nabízí Evropská dobrovolná služba

Exotika na Slovensku? I to nabízí Evropská dobrovolná služba

Za hranice České republiky, ale i prožívané všednodennosti umožňuje vyrazit program Evropská dobrovolná služba (EDS). Je šancí pro všechny, kteří chtějí opustit na několik měsíců univerzitní zdi, získat zajímavou položku do životopisu nebo smysluplně strávit prázdniny. Pro dobrovolníky EDS jsou dveře otevřené například i na Islandu, v Gruzii či Tunisku. Tomáš Bláha se ale rozhodl pomáhat u našich východních sousedů a nelituje.

Strnadová Hana | 15. 03. 2015 14:14

Průměrná mzda opět vzrostla, polepšili si i Jihomoravané

Průměrná mzda opět vzrostla, polepšili si i Jihomoravané

Průměrný měsíční plat v Jihomoravském kraji se zvýšil v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně o 2,4 procenta. Reálný růst příliš nebrzdilo ani zvyšování spotřebitelských cen. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). S průměrnou mzdou ve výši 26 550 korun měli Jihomoravané v mezikrajském srovnání třetí nejvyšší výdělky v zemi.

Strnadová Hana | 11. 03. 2015 22:58

Vyjel další český konvoj s cílem dovézt humanitární pomoc na Ukrajinu

Vyjel další český konvoj s cílem dovézt humanitární pomoc na Ukrajinu

Pět kamionů dnes vyrazilo s pomocí pro desetitisíce lidí zasažených konfliktem na východě Ukrajiny. Konvoj vypravený organizací Člověk v tísni poveze do dva tisíce kilometrů vzdáleného Slavjansku mouku, střešní krytinu, spací pytle, hygienické prostředky, lékárničky či oblečení. O půl deváté ráno řidiči nasedli do kabin a kamiony se vydaly na cestu. Než opustí hranice České republiky, čeká je ještě nakládání na několika místech.

Strnadová Hana | 02. 03. 2015 09:01

Březen – za kamna s knížkou vlezem

Březen – za kamna s knížkou vlezem

Známá pranostika říká, kde je nejlepší trávit březen. Svaz knihovníků a informačních pracovníků zase tento měsíc připomíná, že je možné si za kamna zalézt s knížkou. K akci Březen – měsíc čtenářů se svými aktivitami každoročně hlásí víc než čtyři sta veřejných knihoven z celého území České republiky a mezi nimi i brněnská městská knihovna. Čtenáře i nečtenáře lákají zajímavými akcemi a netradičními službami. 

Strnadová Hana | 01. 03. 2015 16:11

Nové testy pomůžou najít vysokoškolákům s dyslexií jejich silná a slabá místa

Nové testy pomůžou najít vysokoškolákům s dyslexií jejich silná a slabá místa

Přestože počet lidí se specifickými poruchami učení neustále narůstá, nástroj na testování dyslexie u dospělých Čechů dosud neexistoval. K dispozici byly pouze testy pro středoškolské studenty. Od března budou moct vysoké školy využívat nové testy, nastavené vysokoškolákům přímo na míru. Vytvořili je odborníci z Masarykovy univerzity spolu s kolegy z dalších pracovišť.

Strnadová Hana | 26. 02. 2015 16:04