Detail autora


Martina Vrtělová


E-mail: 425668@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Může být vládní agentura nezávislý dynamický think tank? Ne. Zatím

Může být vládní agentura nezávislý dynamický think tank? Ne. Zatím

Za dřevěným stolem sedí řada lidí s odznakem, na němž je napsáno „stávka“. Požadují, aby se jejich pracoviště stalo místem nezávislým na politických rozhodnutích. Novináři na druhé straně stolu se jen pomalu orientují v neobvyklé situaci, jež nastala. Lidé žádající politickou autonomii totiž pracují ve vládní Agentuře pro sociální začleňování.

Martina Vrtělová | 12. 05. 2015 08:38

Obyvatelé Tuřan chtějí v klidu žít, zásady územního rozvoje jim to nedovolují

Obyvatelé Tuřan chtějí v klidu žít, zásady územního rozvoje jim to nedovolují

Pětadvacátého března spustil Jihomoravský kraj portál zurka.cz, který měl jeho obyvatelům sloužit k připomínkování nového územního plánu. Čtvrtého května se obyvatelé Tuřan, Slatiny a Šlapanic dozvěděli podrobnosti o plánu kraje vystavět v obcích veřejné logistické centrum, tedy místo, v němž se soustředí dopravní firmy a využívají různé způsoby převozu zboží. Mnozí o těchto plánech slyšeli poprvé, protože doma nemají internet. Na připomínkování mají ještě tři dny.

Martina Vrtělová | 05. 05. 2015 23:49

Nová tržnice na Zelném trhu získá staré rysy

Nová tržnice na Zelném trhu získá staré rysy

Při současné opravě Zelného trhu město plánuje obnovit i bývalý Dům potravin, který patří k dominantním rysům tohoto náměstí. Ještě letos začne rekonstrukce budovy. Architekt Michal Palaščák chce vrátit městské tržnici původní ráz, který si držela od roku 1949 až do devadesátých let. Dělníci odstraní důsledky necitlivých zásahů, které změnily funkci domu, a budova se opět stane živou součástí Zelného trhu.

Martina Vrtělová | 05. 05. 2015 12:56

Kterej idiot to řídí? No jasně, ženská

Kterej idiot to řídí? No jasně, ženská

Jedeme s přítelem městem, spěcháme na nádraží. Řidič červené fábie před námi zjevně nespěchá, jede třicet a spokojeně si objíždí kanály. Přítel nervózně bubnuje do volantu
„Hošku, kdybys přidal! Ale ne, tohle bude určitě ženská,“ prohodí nakvašeně. V tom momentě se snažím vtlačit do polstrování sedadla.

Martina Vrtělová | 13. 04. 2015 11:48

Ekologičtější hromadná doprava se v Brně stává skutečností

Ekologičtější hromadná doprava se v Brně stává skutečností

Brňané si mohou alespoň částečně oddechnout od nepříjemného zápachu a emisí, které za sebou zanechávaly staré autobusy. Dopravní podnik pořídil čtyřicet nových autobusů s pohonem na CNG. Vozy jsou nízkopodlažní, pomohou tedy maminkám s kočárky i vozíčkářům. Brněnské MHD si od nových dopravních prostředků slibuje finanční úsporu.

Martina Vrtělová | 08. 04. 2015 19:21

Velikonoční řidiči po roce opět řádili na silnicích

Velikonoční řidiči po roce opět řádili na silnicích

Uplynulý víkend bylo na silnicích nebezpečněji než obvykle. Mohli za to velikonoční řidiči, kteří vyrazili na tradiční mrskačku a neváhali pod vlivem alkoholu či drog usednout za volant. Na jižní Moravě zadrželi policisté téměř padesát podnapilých osob, další tři desítky řídily pod vlivem drog.

Martina Vrtělová | 08. 04. 2015 15:50

Proč bychom se nehecli aneb padesátikilometrové putování temnou nocí a ledovým větrem

Proč bychom se nehecli aneb padesátikilometrové putování temnou nocí a ledovým větrem

Deru se do strmého kopce skoro po všech čtyřech. Sípu jako silný kuřák při projížďce na kole po Vysočině. Nohy mi vypovídají službu, prostě už odmítají lézt dál. Chytám se každého pařezu, každého stromku, abych mohla alespoň na chvilku vydechnout. Stejně to nepomáhá. Zezdola ten kopec vypadal rozhodně menší. Teď už je ale pozdě na to vzdát se. Jediná cesta vede nahoru, semper avanti, vždy vpřed. Pouštím se pařezu a z posledních zbytků sil se škrábu až na vrchol Hostýna, k cíli mé padesátikilometrové noční pouti.

Martina Vrtělová | 27. 03. 2015 20:50

V kraji naplno propukl blackout

V kraji naplno propukl blackout

Dnes dopoledne vyhlásil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek Stav nebezpečí. Vyhlášení je pouze součástí krizového cvičení blackout, která má za úkol prověřit činnost Integrovaného záchranného systému v případě plošného delšího výpadku elektřiny. Jeho platnost, stejně jako celé cvičení, skončí v sedm hodin večer. 

Martina Vrtělová | 26. 03. 2015 12:33

Kapela se musí vyvíjet, ne degenerovat, říká frontman Mňágy a Žďorp

Kapela se musí vyvíjet, ne degenerovat, říká frontman Mňágy a Žďorp

Když právě hraje s kapelou, skáče po pódiu, vtipkuje, skvěle baví diváky, zapojuje je, zpívá a hraje ze všech sil a rozhodně nevypadá na to, že už překročil padesátku. Když po vystoupení usedá na židli v tichém kamrlíku, aby poskytl rozhovor, nepůsobí jako člověk, který má za sebou dvě hodiny koncertování. Usídlil se ve své introvertní ulitě a zpoza hranatých brýlí bedlivě sleduje svět kolem sebe. Frontman skupiny Mňága a Žďorp Petr Fiala se rozhodl dělat jenom to, co ho baví. V současné době to je turné k desce Made in China, která vyšla na podzim loňského roku a kterou Mňága nahrávala v Číně.

Martina Vrtělová | 26. 03. 2015 08:59

Brno zasáhne blackout. Půjde pouze o cvičení

Brno zasáhne blackout. Půjde pouze o cvičení

Stovky lidí uvízlé ve výtazích po celém Brně. Tisíce dalších uvězněné ve vlacích uprostřed pole. Policisté korigující dopravu na nejhustších brněnských uzlech. Žádný internet, televize ani rádio, výpadek mobilních sítí. Jen s obtížemi udržovaný pořádek. I tak by to mohlo vypadat, kdyby došlo k rozsáhlému výpadku elektřiny. Krizové štáby i záchranný systém Jihomoravského kraje si ve čtvrtek poprvé vyzkouší, nakolik jsou připraveni na blackout. Obyvatel kraje se cvičení téměř nedotkne, ke skutečnému vypnutí elektřiny nedojde.

Martina Vrtělová | 25. 03. 2015 09:00

Proč bychom se měli občas pozastavit nad vlastním nezájmem

Proč bychom se měli občas pozastavit nad vlastním nezájmem

Chodíme kolem nich každý den, vidíme je, někdy i cítíme, a přesto děláme, jako by nebyli. Stali se pro nás vzduchem. Vrostli do zdí, u nichž stojí, do laviček, na nichž sedí. Stali se novými sochami, které zdobí chrám svatého Jakuba. Míjíme je, jako míjíme zdi, lavičky a kostel. Bezdomovci na České pro nás ztrácí svoji lidskou tvář a mění se ve vybavení tohoto dopravního uzlu.

Martina Vrtělová | 14. 03. 2015 10:39

Tři nové laboratoře technologické společnosti zaměstnají na tři sta odborníků

Tři nové laboratoře technologické společnosti zaměstnají na tři sta odborníků

Výzkumné Centrum excelence se rozšířilo o tři nové laboratoře. Tím vytvořilo tři sta nových pracovních míst pro odborné výzkumníky z oblasti letectví, automatizace a řízení. Společnost Honeywell Technology Solutions, které centrum patří, do něj investovala deset milionů dolarů. Jedná se o první tři laboratoře z osmi plánovaných.

Martina Vrtělová | 13. 03. 2015 11:19

Plamen výtvarného umění zažehl letos v Brně odkaz Igora Zhoře

Plamen výtvarného umění zažehl letos v Brně odkaz Igora Zhoře

Nejen fanoušci výtvarné kultury mají od pondělí do neděle možnost navštívit řadu přednášek, dílen, projekcí, prohlídek, vernisáží či workshopů, které se v Brně odehrají v Týdnu výtvarné kultury. Letošní ročník s názvem ZaHOŘ PRO UMĚNÍ se hlásí k odkazu výtvarného teoretika Igora Zhoře. Pedagogická fakulta, organizátor celého Týdne, tak laické veřejnosti přibližuje nejrůznější druhy výtvarného umění.

Martina Vrtělová | 11. 03. 2015 08:18

Jak se plesá v Hluku aneb Pijme všichni dokola

Jak se plesá v Hluku aneb Pijme všichni dokola

Polévá mě příšerné horko. Mačkám se se stovkami dalších lidí na omezeném prostoru, v němž nikdo nemá ani jeden metr čtvereční pro sebe, takže do mě co chvíli někdo strčí. Potím se tak, že to ani není slušné o dámě napsat. Stojím na rudé podlaze, nade mnou se vypíná karmínový strop. Takhle nějak si představuji peklo, jenže ve skutečnosti jsem v Moravském ráji. Vítejte na Vinařském plese.

Martina Vrtělová | 02. 03. 2015 18:37

Studenti Pedagogické fakulty mají novou odpočívárnu, jíst v ní ale nesmí

Studenti Pedagogické fakulty mají novou odpočívárnu, jíst v ní ale nesmí

Když se student pedagogiky rozhodne relaxovat mezi přednáškami, už nemusí dlouho přemýšlet, kde hledat volné místo. Od minulého týdne mu stačí sejít do suterénu fakulty a vybrat si křeslo, ve kterém si nejlépe odpočine. V nově zrekonstruovaných prostorech vedení Pedagogické fakulty zřídilo odpočívárnu.

Martina Vrtělová | 27. 02. 2015 11:34

Anketa: Proč se studenti rozhodují pro Fakultu sociálních studií?

Anketa: Proč se studenti rozhodují pro Fakultu sociálních studií?

Poslední den v únoru je také posledním dnem, kdy si mohou zájemci o vysokoškolské studium podat přihlášku na Masarykovu univerzitu. Fakulta sociálních studií se řadí mezi ty, které nemají o uchazeče nouzi. Na otázku, proč je tolik oblíbená a co láká adepty ke studiu na této fakultě, odpovídají její současní studenti.

Martina Vrtělová | 25. 02. 2015 10:34

Jak se dělá kino v Brně

Jak se dělá kino v Brně

Je mnoho způsobů, jak si během studentského života užít kultury. Jedním z nich je i návštěva filmového promítání. V centru Brna není o kina nouze, to je ale právě kámen úrazu. Pokud se v místních kinech nevyznáte, netušíte, čím se liší a jaký program od nich můžete čekat, nezoufejte. Projekt FSSever, který mapuje studentský život v okolí fakulty a na sever od ní, podnikl tuto anabázi za vás. V okolí ulice Veveří se nachází hned tři malá kina, která se svou dramaturgií odlišují od běžných kin nebo multiplexů. Kino Art a Univerzitní kino Scala se zaměřují na filmy artové, kino Lucerna zase promítá hlavně pohádky pro děti a filmy pro důchodce. Na první pohled se Art, Scala i Lucerna podobají, ale liší se velikostí a počtem sálů, dramaturgickou skladbou i provozovatelskými plány; a každé z nich si našlo své diváky. Jejich blízká poloha je přitom ve fungování nijak neohrozila.

Martina Vrtělová | 10. 12. 2014 14:38