Detail autora


Martina Pavelková


E-mail: 421638@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Jak jsem přežila

Jak jsem přežila

Sázela jsem květiny, mluvila s majitelem hradu i nekomunikativními průvodci na výstavě. Viděla jsem drsnou divadelní hru, zpovídala maturanty, běhala po Cejlu se zrcadlovkou v ruce. Fotila jsem ve tmě i s promrzlýma rukama. Jeden semestr, pět týdnů, patnáct článků, osmdesát autorských fotografií, téměř třicet pět tisíc znaků. Tím pro mě byl Stisk. A nejen to.

Martina Pavelková | 02. 12. 2014 11:14

(Ne)Bezpečný Cejl

(Ne)Bezpečný Cejl

Cejl, Bratislavská, Francouzská. Tři ulice, jejichž okolí se běžní obyvatelé Brna raději vyhýbají. Kamarádek, které tudy šly uprostřed noci, se místní policisté zeptali, jestli mají stezku odvahy. Mně samotné jednou krátce po setmění nabídli svezení na Koliště. Odmítla jsem. Tato část města rozhodně není obyčejná a její výjimečnost nespočívá v malebných vilkách, jako třeba v případě Kraví hory. Ale právě proto stojí za zmínku.

Martina Pavelková | 28. 11. 2014 16:51

Au-pair si nevydělá

Au-pair si nevydělá

Semestr a zkouškové bývají náročné nejen energeticky, ale také finančně. Nejeden student proto na jejich konci zapláče nad zůstatkem na svém účtu a začne hledat letní brigádu. Prázdninovým zaměstnáním zase přijde člověk o možnost poznat kus světa. Ti, kteří nežádají velké finanční zisky a netrpí panickou hrůzu z dětí (včetně těch cizích), mohou vyrazit do zahraničí jako au-pair. 

Martina Pavelková | 27. 11. 2014 20:18

Aktuálně: Koloniál na Flédě přilákal vystavovatele i návštěvníky

Aktuálně: Koloniál na Flédě přilákal vystavovatele i návštěvníky

Již tradiční akce zvaná koloniál zabral ve dnech 16.-17. listopadu prostory brněnského klubu Fléda. Na akce se sešli prodejci šperků, oděvů, kosmetiky i nejrůznějších potravin a nápojů. Kromě výsledků, většinou ruční, práce vystavovatelů mohou návštěvníci často vidět i samotný proces výroby. Občerstvení nabízí všem zúčastněným hned několik stánků s občerstvením všeho druhu. 

Martina Pavelková | 17. 11. 2014 13:38

„Vychutnejte si svou misku,“ vzkazuje studentům Micka

„Vychutnejte si svou misku,“ vzkazuje studentům Micka

Přítomnost různého množství koček na dvorečku Filozofické fakulty Masarykovy univerzity je již tradicí. V současné době zde přebývá jedna ze zástupkyň těchto šelem. Micka se mezi místními studenty těší velké oblibě, které si náležitě užívá. Ačkoliv obvykle rozhovory odmítá, v případě redaktorů Stisku se rozhoda udělat výjimku a odpověděla na několik otázek. 

Martina Pavelková | 13. 11. 2014 11:18

Pozvánka: Symposium chce naučit podnikat

Pozvánka: Symposium chce naučit podnikat

Poslední listopadový týden zavítá na Podnikatelskou fakultu Vysokého učení technického již čtvrtý ročník konference nazvané Symposium. Její organizátoři si kladou za cíl pomoci vysokoškolským studentům a absolventům s podnikatelskými začátky a snížit tak počet mladých lidí bez stálého zaměstnání. Kromě tradičních přednášek letos nově proběhnou i tematické workshopy. 

Martina Pavelková | 13. 11. 2014 07:19

Buran ze severu

Buran ze severu

Trocha nejistoty a trocha nadšení. A hlavně velký krok do neznáma. A možná ještě něco k tomu. Třeba absolutní neschopnost pochopit některé z věcí, které mě od toho dne měly obklopovat. A trochu odlišná mentalita, třebaže jsme všichni z jedné malé země. Byla polovina loňského září a já se ocitla v Brně. Ve městě, které jsem si vysnila. A také ve městě, kde bylo všechno tolik jiné.  

Martina Pavelková | 12. 11. 2014 17:27

Anketa: Kam jít na vysokou školu

Anketa: Kam jít na vysokou školu

Výběr vysoké školy je důležitým rozhodnutím v životě každého studenta maturitního ročníku. Jednou z možností, jak si vybrat tu správnou instituci pro další studium, je veletrh pomaturitního vzdělávání Gaudeamus. Dvacátý první ročník této události začal v Brně první listopadové úterý. Podle tiskové zprávy veletrhu sem plánuje cestu více než šest tisíc budoucích vysokoškoláků. 

Martina Pavelková | 04. 11. 2014 14:14

Romanisté si zkrášlili fakultu

Romanisté si zkrášlili fakultu

Týden vědy prožívá každé univerzitní pracoviště po svém. Skutečně originální formu propagace zvolili studenti a vyučující Ústavu románských jazyků a literatur v Brně. Slovníky a učebnice didaktiky vyměnili za zahradnické náčiní a zvelebili dvoreček filozofické fakulty ukrytý mezi budovami G a J. K vysázeným bylinkám brzy přibudou také kartičky s QR kódy, díky nimž se zájemci dozvědí zajímavé informace o každé z květin. 

Martina Pavelková | 30. 10. 2014 10:19

Fotoreportáž: Co skrývají brněnská divadla

Fotoreportáž: Co skrývají brněnská divadla

Říjnová procházka z cyklu Brněnská putování představila zájemcům historii brněnských divadel. Eliška Plotěná z Hnutí Brontosaurus, která výpravy za brněnskou architekturou tradičně organizuje, si připravila zajímavosti z minulosti i současnosti divadelních scén v moravské metropoli. Účastníci se například dozvěděli, odkud se mohou podívat do hereckých šaten.

Martina Pavelková | 29. 10. 2014 16:54

Recenze: Z osudu usmýkaného dějinami mrazí v zádech

Recenze: Z osudu usmýkaného dějinami mrazí v zádech

„Někteří diváci budou sedět na zemi na pytlích. Sezení na zemi zaručuje větší zážitek,“ sděluje první bod desatera upozornění pro diváky nové inscenace brněnského Centra experimentálního divadla. Další body informují o použití mlhostroje a stroboskopu, střílení z pistole, kouření cigaret, padající omítce, brutálních a erotických scénách. Vyhnání Gerty Schnirch, které uvedlo brněnské HaDivadlo v úterý 28. října, toho ale nabízí mnohem více.

Martina Pavelková | 29. 10. 2014 10:31

Památka potřebuje údržbu a peníze, říká majitel hradu

Památka potřebuje údržbu a peníze, říká majitel hradu

David Hamza z Moravského Krumlova koupil před více než dvěma lety zříceninu Templštejn a stal se tak hradním pánem. Obnova kulturní památky, která leží uprostřed přírodní rezervace, je ale běh na dlouhou trať. Co obnáší vlastnictví hradu, které části dosud opravil, jak budou rekonstrukce pokračovat a kde získává finanční prostředky na úpravy? 

Martina Pavelková | 21. 10. 2014 17:33

Jak jsem byla zlá

Jak jsem byla zlá

„Děti přinesou artefakty, dají je hodné královně a to zlé královny zničí,“ stálo v programu příměstského dětského tábora. „Hmm, to budou mít zlé královny blbý,“ pomyslela jsem si po přečtení harmonogramu. „Mohla bys být královna? Ta zlá,“ napsal mi kamarád a svůj nápad podepřel několika pádnými argumenty. Nerada se hádám. Bylo rozhodnuto.

Martina Pavelková | 19. 10. 2014 10:06

Recenze: Výstava ukáže, ale nezaujme

Recenze: Výstava ukáže, ale nezaujme

Vzduchem se nese medový hlas německé zpěvačky, slova písně tak z přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století. Netuším, o čem zpívá, jazyk Goetheho a Schillera je mi neznámý. Lehká melodie skladby vytváří dojem bezstarostnosti. Náhle se ozve kvílení sirén a radostná atmosféra je ta tam. Žárovka v protileteckém krytu nepravidelně bliká. Vítejte v Brně před sedmdesáti lety. 

Martina Pavelková | 16. 10. 2014 20:49

Fotoreportáž: Školní jídelny oslavily padesátku

Fotoreportáž: Školní jídelny oslavily padesátku

Přesně před půl stoletím vydalo tehdejší Ministerstvo školství první vyhlášku, která regulovala přípravu jídel ve vývařovnách pro děti. Toto výročí si nyní připomínají školní jídelny i muzea po celé republice. Jedna z výstav vztahujících se k tomuto tématu byla ve druhé polovině září ke zhlédnutí i v budově brněnského magistrátu na Dominikánském náměstí. 

Martina Pavelková | 07. 10. 2014 18:18

Aktuálně: Výpadek elektrického proudu ovlivnil život nejen studentů

Aktuálně: Výpadek elektrického proudu ovlivnil život nejen studentů

Dvouhodinový výpadek proudu, který začal dnes v osm ráno, zkomplikoval život v centru Brna. Kromě studentů a pracovníků hned několika fakult Masarykovy univerzity se do problémů dostali například i řidiči projíždějící středem města.

Martina Pavelková | 02. 10. 2014 17:23