Detail autora


Petriková Gabriela


E-mail: 421003@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Diecézní muzeum Brno nabídne lidem díla opředená historií

Diecézní muzeum Brno nabídne lidem díla opředená historií

V brněnském Diecézním muzeu budou lidé moci od úterý 12. května zhlédnout dva nové historické exponáty. Obraz Veraikon od Gabriela Cornelia von Maxe, který je jednou z nejvýznamnějších posvátných olejomaleb 19. století a sochu Madony z Klentnice z přelomu 13. a 14. století, jednu z nejstarších skulptur svého druhu v českých zemích.   

Petriková Gabriela | 12. 05. 2015 21:31

Bleší trhy v Brně lidi stále lákají

Bleší trhy v Brně lidi stále lákají

Brněnská Alfa pasáž. Jedním vchodem do ní vejdete z náměstí Svobody, druhým pak vyjdete kousek od Malinovského náměstí. Ač v centru, tak za běžného dne zeje prázdnotou. Do průchodu s pár obchody a sídly firem si 9. května ale lidé našli cestu. Pasáží se to jimi doslova hemžilo. Konal se zde bleší trh. Předměty sběratelské hodnoty, řemeslné výrobky, zboží nové i použité, drahé i levné. Knihy, gramofonové desky, kosmetika i jídlo. Najít se tu dalo téměř vše.  

Petriková Gabriela | 10. 05. 2015 22:10

Lékaři v Brně používají nový postup při operaci rakoviny prsu

Lékaři v Brně používají nový postup při operaci rakoviny prsu

Novou metodu při operaci rakoviny prsu začali poprvé v České republice používat od ledna 2015 doktoři v Masarykově onkologickém ústavu. V té přechozí se pacientům do těla aplikovala radioaktivní látka. Tu nahradí látka neradioaktivní, reagující na magnetismus. Lékaři porovnali novou metodu s tou předešlou na dvaceti pacientkách s karcinomem prsu a srovnatelnost byla stoprocentní. 

Petriková Gabriela | 28. 04. 2015 18:43

Kožních nádorů přibývá. V Brně se budou moci lidé nechat bezplatně vyšetřit

Kožních nádorů přibývá. V Brně se budou moci lidé nechat bezplatně vyšetřit

Na stále rostoucí počet lidí s diagnostikou kožního nádoru reagují odborníci preventivní akcí. Brňané budou mít možnost nechat si v pondělí 11. května od deseti hodin dopoledne do šesti hodin večer bezplatně vyšetřit znaménko. Na Náměstí Svobody ve Stanu proti melanomu lékaři pomocí dermatoskopu zjistí, zda se jedná o rizikový kožní nález. Rizikovost znamének budou 11. května lékaři zdarma kontrolovat i v Masarykově onkologickém ústavu. Odborníci se zde v několika ambulancích zaměří nejen na prevenci proti rakovině kůže, ale také na samovyšetření prsou a prevenci proti infekčním onemocněním. 

Petriková Gabriela | 27. 04. 2015 20:00

Společnost v zajetí chytrých telefonů

Společnost v zajetí chytrých telefonů

Ráno začínám s mobilem. Zazvoní mi na něm budík. Rychle po něm sahám, mačkám ho, ať už sakra přestane. To je vlastně jediná část dne, kdy se ke svému chytrému kamarádovi stavím odmítavě. Po zbytek dne ho už pak z ruky nepustím. Věrně se mnou absolvuje všechny jeho strasti. Nudou přednášku, jízdu autobusem, hluché místo v konverzaci. Pokud je připojení optimální, ráda ho zaměstnám téměř všude. A nejsem v tom zdaleka sama. Mobil, klíče, peněženka, slavné trio a ne náhodou, svůj účel plní nepochybně. Nakolik ale pozitiva převyšují negativa, už si dneska nejsem jistá. 

Petriková Gabriela | 23. 04. 2015 16:56

Češi se oblečou do modré, podpoří tak Světový den autismu

Češi se oblečou do modré, podpoří tak Světový den autismu

Na druhý dubnový den připadá Světový den informovanosti o autismu. V České republice se s poruchou autistického spektra narodí každé 85. dítě, povědomí o tomto postižení ale není veliké. Lidé, kterých se problematika dotýká, i letos připravili program, jenž se pokusí informovanost u nás zlepšit. Do osvěty se na den autismu může zapojit každý do modra laděným oblečením či doplňkem nebo účastí na některé z akcí. Mezi ty brněnské patří Modrý průvod či benefiční divadelní představení v Dělnickém domě.

Petriková Gabriela | 31. 03. 2015 19:08

Strach si nesmím připouštět, jinak bych tu práci nemohl dělat, říká investigativní novinář

Strach si nesmím připouštět, jinak bych tu práci nemohl dělat, říká investigativní novinář

Jméno vám možná hned nenapoví, jeho novinářská práce vás ale neminula s jistotou. Kauza lihového bosse Březiny, zločince Krejčíře, exministra Čunka, privatizace OKD nebo justiční mafie. Na rozkrytí všech zmiňovaných případů se podílel investigativní novinář Dalibor Bártek. Zločincům na blízku, výhružky, podvody, zkorumpovaný stát a politici. A co teprve když zjistíte, že práce investigativního novináře nemá od dramatické představy o ní moc daleko. 

Petriková Gabriela | 30. 03. 2015 11:16

Díky Rosce vím, že na světě nejsem sám, říká člen organizace pro lidi s roztroušenou sklerózou

Díky Rosce vím, že na světě nejsem sám, říká člen organizace pro lidi s roztroušenou sklerózou

Blíží se šestá hodina a sál brněnského Semilassa se neúprosně plní lidmi. Procházím úzkou uličkou a střetávám se s pánem ve věku mého dědy. „Omlouvám se, slečno, jen projděte,“ pobídne mě a trpělivě počká, až kolem něj proklouznu. Tady jsou na sebe lidi podezřele milí, napadne mě. Není to první pěkná věc, co jsem zaslechla, natož první úsměv, který mi kdo věnoval. Nacházím se na benefičním koncertu k dvacátému výročí Rosky, organizace spojující lidi s roztroušenou sklerózou. Věková kategorie od nejmladších po nejstarší značí, že se tu dnes sešly celé rodiny, a to nejen aby si poslechly krásnou hudbu, ale i podpořily své blízké.   

Petriková Gabriela | 28. 03. 2015 19:56

Čajkovského Labutí jezero ožije v baletu Black and White

Čajkovského Labutí jezero ožije v baletu Black and White

Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského ožije v moderní verzi baletu Black and White. Národní divadlo v Brně ho představí na scéně 20. března. Režisér a choreograf Mário Radačovský se pro jeho tvorbu inspiroval bojem s rakovinou.

Petriková Gabriela | 17. 03. 2015 22:00

Jihomoravští žáci už umí zachraňovat životy

Jihomoravští žáci už umí zachraňovat životy

Na alarmující povědomí české populace o první pomoci při mozkovém a srdečním infarktu zareagoval dvouletý projekt Hobit. Učitelé z téměř čtyřiceti středních a základních škol spolu s odborníky z Fakultní nemocnice u sv. Anny zakončili jeho první etapu letos v březnu. Cílem iniciátorů projektu bylo naučit děti, jak se správně zachovat při střetu s těmito onemocněními. Proškoleno bylo téměř dva a půl tisíce žáků. 

Petriková Gabriela | 13. 03. 2015 17:33

Stav Antarktidy odráží obraz celé planety, říká polárník

Stav Antarktidy odráží obraz celé planety, říká polárník

Patnáctičlenná expedice polárníků se vrátila z antarktické stanice J. G. Mendela provozované Masarykovou univerzitou. Tým složený z univerzitních pedagogů, studentů, techniků a vědeckých pracovníků strávil na ostrově Jamese Rosse téměř sedm týdnů. Ve svém výzkumu se vědci zaměřili především na zkoumání nových druhů bakterií a řas, hromadění rtuti v prostředí Antarktidy a vlivu extrémních podmínek na zdraví člověka. 

Petriková Gabriela | 12. 03. 2015 17:10

Poselství Malého prince v nové inscenaci divadla Radost je aktuální i dnes

Poselství Malého prince v nové inscenaci divadla Radost je aktuální i dnes

Nové inscenace Malého prince se chopilo brněnské divadlo Radost. Hlavním cílem scénáristy a režiséra v jedné osobě Zdeňka Černína bylo zachovat poselství knihy. Věrnost předloze zůstala i v detailech a dialozích, za nimiž je občas třeba hledat složité metafory. „Dílo je odklonem od trendu, kdy filmy a hry často odbíhají od původní myšlenky. Přesto jsme se snažili, aby byl děj srozumitelný již na první zhlédnutí,“ řekl Černín. Dopomoci tomu má i vizualizace. Premiéru nesmrtelného příběhu představí v neděli v pět hodin večer. 

Petriková Gabriela | 28. 02. 2015 13:26

Na co láká Scala naslepo?

Na co láká Scala naslepo?

I další promítání Scaly naslepo pokračovalo ve své tradici zaplněného sálu. Čím to je, že tento netradiční počin stále láká tolik studentů? Jaká mají od události očekávání, a našlo by se snad něco, co by je donutilo opustit sál?  Odpovědi na tyto otázky prozradili studenti, kteří se zúčastnili posledního únorového promítání "naslepo".

Petriková Gabriela | 25. 02. 2015 20:03

Povinné očkování je v souladu s ústavou

Povinné očkování je v souladu s ústavou

Podle soudců Ústavního soudu v Brně je současná právní úprava povinného očkování vyhovující. Pondělním rozhodnutím tak soud zamítl návrh rodičů na zrušení předpisu, který nařizuje povinné očkování dětí. Stěžovatelé neuspěli ani s požadavkem na zrušení pokuty ve výši čtyř tisíc korun, kterou dostali za to, že odmítli dát své dítě očkovat. Proti rozhodnutí se již nelze odvolat.

Petriková Gabriela | 25. 02. 2015 18:45