Detail autora


Petr Vašků


E-mail: 414829@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Plánovali jsme, že budeme introvertní kapela, ale v jádru jsme popíkáři, říkají členové skupiny Midi Lidi

Plánovali jsme, že budeme introvertní kapela, ale v jádru jsme popíkáři, říkají členové skupiny Midi Lidi

Kapela Midi Lidi je patrně nejznámějším produktem české elektro-scény. Renomé si vydobyla jak úspěšnými studiovými alby, tak filmovými soundtracky, které byly oceněny i českou kritikou. Skupina přijela ve čtvrtek pátého prosince na brněnskou Flédu, aby se rozloučila se svými příznivci před plánovanou pauzou. Koncert přenášela Česká televize na kanál ČT Art.

Petr Vašků | 06. 12. 2013 23:20

Vánoční dárky a jiné pohromy

Vánoční dárky a jiné pohromy

Včera podvečer jsem se vracel z fakulty sociálních studií. Genius loci setmělého města mě donutil, abych vzal cestu domů oklikou přes brněnské epicentrum, náměstí Svobody. Sotva jsem došel na náměstí, zhrozil jsem se nad tím apokalyptickým výjevem. Davy se hrnuly na svařák nebo horkou medovinu, přímo naproti mně se hrdě nadouvala vysoká, kdovíproč svítící jedle a já měl pocit, že mě už zase přejel ten dobře známý, červený kamion se Santou Clausem – Vánoce jsou tady!

Petr Vašků | 04. 12. 2013 23:53

Musíme být jedineční, říká umělecký šéf Husy na provázku Morávek

Musíme být jedineční, říká umělecký šéf Husy na provázku Morávek

Vladimír Morávek působí už osmým rokem jako umělecký šéf brněnského divadla Husa na provázku. V mládí psal básně, zajímal se o matematiku či biologii, ale nakonec dal přednost činoherní režii.

Petr Vašků | 26. 11. 2013 19:43

Nebát se a nekrást aneb Co by na to řekl Masaryk

Nebát se a nekrást aneb Co by na to řekl Masaryk

Jako občan, který se narodil v české kotlině, jsem už od mládí zahořel neochvějnou náklonností k tomuto starobylému, hrdému a morálnímu národu. Jako člověk jsem pak uvěřil lidem, že uznávají dobro. Protože to říkali. Má naivita ale vyústila v bleskurychlé vystřízlivění a strastiplnou kocovinu.

Petr Vašků | 25. 11. 2013 10:42

Anketa:  Názory na přesun brněnského vlakového nádraží se různí

Anketa: Názory na přesun brněnského vlakového nádraží se různí

Rekonstrukce brněnského železničního uzlu je podle mnohých odborníků nevyhnutelná. Spory se však vedou o to, jestli posunout vlakové nádraží jihovýchodním směrem k řece Svratce nebo opravit stávající budovu nádraží v centru města. Magistrát se už pět let snaží o přesun, proti tomuto kroku stojí mnozí občanští aktivisté.

Petr Vašků | 12. 11. 2013 13:16

Filmový klub láká na české i zahraniční snímky

Filmový klub láká na české i zahraniční snímky

Filmový klub při fakultě sociálních studií promítá zajímavé filmy z oboru mezinárodních vztahů každý čtvrtek. Kdo chce, může zůstat na fakultě o něco déle a získat nové informace, zážitky či dokonce kamarády. 

Petr Vašků | 06. 11. 2013 22:57

Ji.Hlavu ovládlo Povstání, odnáší si hlavní cenu

Ji.Hlavu ovládlo Povstání, odnáší si hlavní cenu

Závěrečný ceremoniál v jihlavském kulturním centru předevčírem oficiálně zakončil mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.Hlava. Letošní sedmnáctý ročník nabídnul přes dvě stě filmů z více než padesáti zemí světa i významné persony světové dokumentaristiky. Cenu za nejlepší světový dokument roku získalo Povstání Petera Snowdona.

Petr Vašků | 30. 10. 2013 09:13

Aktuálně: Volby do Sněmovny vyhrála sociální demokracie

Aktuálně: Volby do Sněmovny vyhrála sociální demokracie

Aktualizováno (16:37) – Předčasné volby do Poslanecké sněmovny České republiky vyhrála ČSSD. V těsném závěsu ji následuje občanské hnutí ANO 2011, které na třetí pozici doplňuje KSČM. Pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny překonaly ještě další čtyři strany, Zelení však neuspěli. K volebním urnám se včera a předevčírem dostavilo necelých šedesát procent oprávněných voličů.

Petr Vašků | 26. 10. 2013 18:48

Putování je hlavně o otevřenosti, říká budějovický poutník

Putování je hlavně o otevřenosti, říká budějovický poutník

S Ladislavem Ziburou jsem se setkal v East Village kousek za Fakultou sociálních studií v Brně. Zrovna se vracel ze schůze Rádia R, kde se kromě redaktorské práce stará i o PR, což je jenom další z mnoha věcí, ve kterých se realizuje. Pozdní příchod omluvil s lehkým úsměvem. Nevadil mi, protože interview, které následovalo, každou minutu vynahradilo. Jak často se vám naskytne příležitost rozhovoru s člověkem, který spoluorganizuje Budějovický majáles, studuje žurnalistiku v Brně a prošel téměř všechny země západní Evropy?

Petr Vašků | 25. 10. 2013 16:56

Pozvánka: Ji.Hlavu navštíví špička světové dokumentaristiky

Pozvánka: Ji.Hlavu navštíví špička světové dokumentaristiky

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava odstartuje v hlavním městě Kraje Vysočina už 24. října. Sedmnáctý festivalový ročník nabídne soutěžní, nesoutěžní i doprovodné sekce. Hosté se mohou těšit na mnoho významných osobností světové dokumentaristiky.

Petr Vašků | 23. 10. 2013 11:00

V Brně můžete navštívit čtyři minipivovary

V Brně můžete navštívit čtyři minipivovary

Češi jsou dlouhodobě nejvýznamnějšími spotřebiteli piva na osobu a obliba tohoto pěnivého moku je u českých studentů opravdu velká. Stejně tak neustále roste zájem o značky piva, které se vyrábí tradičním způsobem a v menším nákladu. Proto jsem se rozhodl, že za asistence knihy Joachima Störiga vyrazím do různých zákoutí brněnského okolí, abych na vlastní kůži ozkoušel kvalitu místních minipivovarů.

Petr Vašků | 16. 10. 2013 20:37

Rozhlasové minihry získaly komiksovou podobu

Rozhlasové minihry získaly komiksovou podobu

Dvanáct námětů rozhlasových miniher. Dvanáct umělců. Dvanáct velkorozměrných komiksů. To bylo hlavní linií projektu Minutový komixxx, ve kterém různí autoři ztvárnili takzvané minutové hry Českého rozhlasu do komiksové podoby. Výsledek si od předvčerejšího večera můžete prohlédnout v brněnské kavárně Trojka.

Petr Vašků | 10. 10. 2013 19:25

Záviďte!

Záviďte!

Znáte to. Při pravidelné jízdě městským hromadným prostředkem, řekl bych šalinó, ale nechci v Česku zavádět žádné dialektové multi-kulti, jste svědky mnoha zajímavých životních epizod, z kterých pak v šedé kůře extrahujete konkrétní nuance lidské přirozenosti. Nelze si však nevšimnout, že drtivá většina těchto případů je ovlivněna jen jednou, jedinou vlastností. Co mají Marcus Junius Brutus, praotec Čech, Edvard Beneš a Iveta Bartošová společného?

Petr Vašků | 01. 10. 2013 17:54

Kometa v domácím zápase na Plzeň nestačila

Kometa v domácím zápase na Plzeň nestačila

Kometa Brno se včera utkala se Škodou Plzeň v sedmém kole hokejové Tipsport extraligy. Do zápasu vstupovali jako mírní favorité brněnští hráči díky lepší pozici v ligové tabulce i výhodě domácího prostředí, avšak také hosté přijeli s odhodláním získat všechny tři body.

Petr Vašků | 30. 09. 2013 20:25

Aktualita: Plzeň dobyla brněnské Rondo

Aktualita: Plzeň dobyla brněnské Rondo

Kometa Brno podlehla Plzeňanům v sedmém kole hokejové Tipsport extraligy.

Petr Vašků | 29. 09. 2013 22:52

Noví Arctic Monkeys přináší rock, pop, indie i hip-hop

Noví Arctic Monkeys přináší rock, pop, indie i hip-hop

Prominenti britské hudební scény Arctic Monkeys vydali počátkem letošního podzimu už páté studiové album. Po dvouleté odmlce tak na sebe opět strhli pozornost kritiků, publicistů i běžných smrtelníků, vlastnících gramofony, mobily, počítače nebo iCokoliv.  Jak už se stalo tradicí, „staří“ Arctic Monkeys deskou AM představují „nově nalezenou“, muzikální tvář. Má tedy smysl si tuto novinku kupovat či stahovat?

Petr Vašků | 27. 09. 2013 19:56