Detail autora


Kubová Barbora


E-mail: 407969@mail.muni.cz

Příspěvky autora

Pozvánka: Na antropologické konferenci se dozvíte, jak se úspěšně uplatnit v praxi

Pozvánka: Na antropologické konferenci se dozvíte, jak se úspěšně uplatnit v praxi

Sociální antropologie, humanitní věda, která se zabývá aktuálními jevy prostupujícími celou naší společností. Povědomí o ní je v široké veřejnosti pořád jen mlhavé. To se snaží změnit brněnští studenti na dalším ročníku Studentské antropologické konference. Jejím letošním tématem je aplikace sociální antropologie v praxi. Je to příležitost jak se mimo klasickou výuku dozvědět o novinkách v oboru.

Kubová Barbora | 12. 05. 2015 16:41

Anketa: Jak slaví studenti Den matek

Anketa: Jak slaví studenti Den matek

Na zítřek, tedy na druhou květnovou neděli, připadá každoročně Den matek. Ten je věnován všem matkám, jako poděkování a vyjádření vděku za to, co vše pro nás udělaly. V každodenním shonu dnešní doby, kdy rodinné hodnoty ustupují kariéře a všedním starostem, slouží tento den k tomu, abychom si připomněli, že maminku, jež nás přivedla na svět, máme jen jednu. S tím jsou samozřejmě spojené i malé dárky a pozornosti pro ženy, což prodejci využívají ve svůj prospěch a podobně, jako ostatní svátky, se v současnosti stává obětí komerčních zájmů.

Kubová Barbora | 09. 05. 2015 14:31

Blokáda, která spojila nespojitelné

Blokáda, která spojila nespojitelné

Byl to dlouho plánovaný prvomájový pochod neofašistů přes samotné centrum Brna. Ten nemohl uniknout zřejmě nikomu, kdo se alespoň minimálně zajímá o dění kolem sebe. A tak tu stojíme. Proti lidem, kteří podle mě představují dávnou minulost, která skončila, a která se (snad) již nikdy nevrátí. Přešlapuji na místě a přemýšlím, jak je zkrátka možné, aby v naší demokratické zemi mohlo být takové divadlo úředně posvěceno. Možná je to na závěr dobře. Aspoň se ukáže, kdo tím Brnem nakonec projde.

Kubová Barbora | 07. 05. 2015 08:43

Mistrovství České republiky v autostopu: Do Atén a zpět co nejrychleji

Mistrovství České republiky v autostopu: Do Atén a zpět co nejrychleji

Romana Sedláčková a Jakub Kohn jsou mladý studentský pár z Olomouce. Loni procestovali na vlastní pěst celé Rakousko a cestování stopem se jim zalíbilo natolik, že neváhali ani minutu, když se letos dozvěděli o Mistrovství České republiky v autostopu. Sepsali motivační dopis o svých zážitcích z cest a z šedesáti párů byli vybráni právě oni mezi dvanáctku dvojic, která se soutěže zúčastní.

Kubová Barbora | 14. 04. 2015 21:40

Slavkovský zámek láká na Lego kostičky

Slavkovský zámek láká na Lego kostičky

Více než tři stovky exponátů postavených z kostiček oblíbené stavebnice Lego - postavičky, zvířata, budovy, lodě a letadla, nebo i železnice, součástí které je jezdící vláček. To vše mohou vidět návštěvníci na výstavě Svět kostiček, která je otevřená v prostorách Slavkovského zámku až do 17. května.

Kubová Barbora | 11. 04. 2015 08:18

Unikátní projekt prevence gamblerství míří do škol

Unikátní projekt prevence gamblerství míří do škol

V České republice trpí až 350 tisíc lidí závislostí na hracích automatech a on-line hazardních hrách. Na rozdíl například od drogově závislých existuje ale jen málo míst, kde by gamblerům mohli v řešení jejich nemoci pomoct. Podobně je to i s oblastí prevence. Zatímco protidrogové výukové programy pro děti jsou na školách už běžnou záležitostí, oblast patologického hráčství je, co se týče prevence, netknutým polem. To se snaží změnit nezisková Společnost Podané ruce, která chce do českých škol přinést inovativní program prevence gamblingu vyvinutý v Kanadě.

Kubová Barbora | 10. 04. 2015 22:05

Mše - duchovní zážitek nebo horor?

Mše - duchovní zážitek nebo horor?

Vydala jsem se poprvé v životě na mši. Ano. Já, hotová bezvěrkyně, které není nic svaté, jsem šla do kostela. Všichni, kteří si teď mysleli, že jsem šla do sebe a obrátila se na víru, se můžou zase uklidnit. Moje návštěva kostela sv. Máří Magdalény nebyla bohužel, nebo spíše bohudík, dobrovolná. Šla jsem tam provádět antropologický výzkum – nezúčastněné pozorování chování lidí ve vztahu k náboženským symbolům.

Kubová Barbora | 31. 03. 2015 13:39

Aktuálně: Vojáci amerického konvoje dorazili do Vyškova

Aktuálně: Vojáci amerického konvoje dorazili do Vyškova

Jedna z částí konvoje amerických vojenských vozidel Dragoon Ride, který dnes ráno překročil hranice České republiky v Bohumíně, dorazila v odpoledních hodinách do vyškovských kasáren v Dědicích. Potom, co zde přespí a natankují pohonné hmoty, budou američtí vojáci ve svojí cestě zítra ráno pokračovat.

Kubová Barbora | 29. 03. 2015 22:43

Fotoreportáž: Co se nosí na FSS ?

Fotoreportáž: Co se nosí na FSS ?

Je důležité, jak řešíme anebo neřešíme oblékání. Jak jinak vyjádřit okolí, kdo jste nebo co si myslíte, aniž byste museli říct byť jen jedinou větu? První dojem hraje často důležitou roli. A to moc dobře ví i studenti různých oborů na Fakultě sociálních studií.

Kubová Barbora | 27. 03. 2015 21:26

Aktuálně: Foodblogerka Veronika Koko Kokešová představila v Brně svoji kuchařku

Aktuálně: Foodblogerka Veronika Koko Kokešová představila v Brně svoji kuchařku

Menu podle Koko - tak se jmenuje kniha receptů známé foodblogerky Veroniky Kokešové. Ve středu ji přijela představit svým brněnským příznivcům. Od pěti hodin odpoledne se v knihkupectví Barvič a Novotný v České ulici mohli se svou oblíbenou rádkyní v kuchyni osobně poznat a čerstvě koupenou kuchařku si od autorky nechat i podepsat.

Kubová Barbora | 26. 03. 2015 02:11

Prostitutky, feťáci a bezdomovci – taková je odvrácená tvář Prahy

Prostitutky, feťáci a bezdomovci – taková je odvrácená tvář Prahy

Sedíme v kavárně Louvre na pražské Národní třídě. Je vyhlášená stylovým prostředím, výbornými zákusky i tím, že sem často chodí celebrity. Pravidelně tu třeba můžete vidět nad novinami podřimujícího knížete Schwarzenberga. Těžko uvěřit, že toto uhlazeně vypadající místo bylo ještě do konce devadesátých let vykřičenou gay diskotékou Riviéra. Doupětem sexuálních i drogových neřestí, kde si klienti mohli k sexuálním účelům koupit chlapce a muže všech věkových kategorií. „Šlapali tady kluci už kolem devíti až třinácti let. Pasáky jim často dělali vlastní rodiče,“ říká Karim, nepřehlédnutelná osobnost ze sociálního projektu Pragulic, který zaměstnává bezdomovce jako svérázné průvodce Prahou.

Kubová Barbora | 17. 03. 2015 21:32

Anketa: Březen, měsíc čtenářů – (Co) čtou studenti?

Anketa: Březen, měsíc čtenářů – (Co) čtou studenti?

Březen, měsíc knihy, je tady. V knihovnách po celé České republice probíhají akce na podporu a propagaci čtení a čtenářů, kterých, jak se zdá, bohužel v poslední době ubývá.

Kubová Barbora | 13. 03. 2015 18:27

Danielův svět: Okno do duše sexuálního mučedníka

Danielův svět: Okno do duše sexuálního mučedníka

Vylučování jinak než heterosexuálně orientovaných lidí ze společnosti je u dnešní mladé generace na ústupu. Nejsou už většinou společnosti označováni za nemocné jedince, jak tomu bylo v dobách minulých. Dalo by se říct, že za svou orientaci se již nikdo nemusí stydět a skrývat se. Ale skutečně nikdo? Režisérka Veronika Lišková si pro svůj film vybrala těžké sousto – od normality na hony vzdálené a mnoha tabu opředené téma pedofilie. Ve snímku Danielův svět dává nahlédnout do duše pětadvacetiletého Daniela. Pedofila, který je platonicky zamilovaný do šestiletého chlapce.

Kubová Barbora | 11. 03. 2015 19:22

Královskou korunu, jablko a žezlo si prohlédlo už více než deset tisíc návštěvníků

Královskou korunu, jablko a žezlo si prohlédlo už více než deset tisíc návštěvníků

Precizně zhotovené repliky korunovačních klenotů téměř k nerozeznání od originálů, ale i koruna, jablko a žezlo vyrobené z vlny, marcipánu nebo prázdných nápojových plechovek. To vše svým návštěvníkům nabízí výstava Korunovační klenoty na dosah, která v brněnském Letohrádku Mitrovských potrvá až do konce března.

Kubová Barbora | 28. 02. 2015 19:22

Dokážeme v módě zpomalit?

Dokážeme v módě zpomalit?

Žijeme v uspěchané době. A tohle vražedně rychlé tempo se nevyhnulo ani oblasti módy a odívání. Tytam jsou časy švadlen a krejčích, kteří vyráběli oděvy přímo na míru a člověk je pak nosil snad půlku života. Módní diktát velí jasně – rychle nakoupit kousky oblečení, které nadčasovostí ani kvalitou právě neoplývají, párkrát je provětrat a potom nechat ležet ve skříni a spěchat pro nové. Stejně jako se dnes místo fast food občerstvení stále větší oblibě těší spíše obchůdky s bio potravinami a restaurace s kvalitní zdravou kuchyní, pojedeme si v budoucnosti všichni na vlně tzv. slow fashion? Záleží to jen a jen na nás.

Kubová Barbora | 27. 02. 2015 13:05

Módní blogerky z Brna prodávaly kousky ze svých šatníků

Módní blogerky z Brna prodávaly kousky ze svých šatníků

Autorky brněnských fashion blogů v čele s Annou Slovákovou z blogu Dazzlicious coconut a Evou Hálkovou z Obyčejného blogu uspořádaly tuto sobotu v kavárně Limbo v Jaselské ulici bazar jejich již nenošeného oblečení a módních doplňků. Na akci se nakonec přišly podívat více než dvě stovky návštěvníků, což předčilo všechna očekávání pořadatelek. Na další bazar oblečení se fanoušci módy mohou těšit už na začátku léta.

Kubová Barbora | 25. 02. 2015 07:59