Detail autora


Karolína Svobodová


E-mail: 397879@mail.muni.cz

Příspěvky autora

V Česku vyšla první gay pohádka pro děti

V Česku vyšla první gay pohádka pro děti

Bylo nebylo jedno království. Starou královnu už unavovaly vladařské povinnosti, a tak chtěla trůn předat svému synovi. Ten se ale nejdřív musel oženit. Do království se proto začaly sjíždět princezny z celého světa. Princ si ale ne a ne vybrat. Až když do sálu vstoupila poslední princezna, jeho srdce vzplanulo láskou. K jejímu bratrovi princi Krasomilovi. Tak se dá stručně shrnout děj dětské knížky Princ a princ holandské autorky Lindy de Haan.

Karolína Svobodová | 18. 05. 2013 15:26

Aktuálně: SemestrEnd se nesl duchu plánované i neplánované improvizace

Aktuálně: SemestrEnd se nesl duchu plánované i neplánované improvizace

Na betonovou stage pod reklamní pepsi slunečníky přichází usměvavá blondýnka s koštětem. První výstup plánovaného programu padl, a tak se rozhodla zaimprovizovat a předvést nepočetné skupince diváků vystoupení s tyčí od smetáku. Tak začal SemestrEnd filosofické fakulty.

Karolína Svobodová | 16. 05. 2013 01:55

Festival Brno v pohybu láká na sportovní hvězdy i bezplatné zdravotní vyšetření

Festival Brno v pohybu láká na sportovní hvězdy i bezplatné zdravotní vyšetření

Festival zdravého životního stylu Brno v pohybu nabídne tuto sobotu zájemcům pestrý program týkající se sportu, zdraví a ekologie. Jeho organizátoři zvou dětské i dospělé vyznavače aktivního způsobu života na akci, jejíž hlavní část začíná v jednu hodinu odpoledne a je veřejnosti přístupná zdarma.

Karolína Svobodová | 15. 05. 2013 19:03

Špilberk food festival je něco víc než jen restaurační byznys

Špilberk food festival je něco víc než jen restaurační byznys

Za pár dní podráždí chuťové pohárky místních labužníků kuchaři z nejlepších restaurací z Brna a okolí. Špilberk food festival, jedna z nejvýznamnějších regionálních gastronomických událostí roku, nabídne o víkendu návštěvníkům delikátní pokrmy za přístupné ceny. Restaurant Pavillon patří mezi podniky, které se akce účastní. Členem zdejšího kuchařského týmu je i Jan Kaplan, vystudovaný sociální antropolog, pro něhož se kuchařina stala životním stylem.

Karolína Svobodová | 08. 05. 2013 00:01

Příznak psychické poruchy, nebo boží znamení?

Příznak psychické poruchy, nebo boží znamení?

Už déle než rok jsem si chtěla pořídit digitální zrcadlovku. Prarodiče mě od tohoto úmyslu vehementně odrazovali. Prý si mám raději koupit něco pořádného. Babička navrhovala sadu společenských šatů a bot, děda vepřovou sušenou kýtu. Musela jsem jim vysvětlit, že každý, kdo to s novinařinou myslí vážně, má pořádný fotoaparát.

Karolína Svobodová | 06. 05. 2013 12:15

Recenze: Severský národní hrdina českého diváka nerozpláče

Recenze: Severský národní hrdina českého diváka nerozpláče

Nejnovější počin islandského režiséra Baltasara Kormákura Hluboko připomíná křížence Titanicu a Trosečníka. Ve srovnání s tím prvním je však málo tragický a oproti Tomu Hanksovi se jeví obézní mlčenlivý protagonista Guli jako nedostatečně charismatický. Skauty a skandinávisty možná dojme syrovost severské přírody, s tuctovým českým divákem odkojeným hollywoodskou produkcí však emocionálně ani nehne. Skutečnost o to smutnější, že tento film Kormákur natočil podle reálné události z roku 1984.

Karolína Svobodová | 01. 05. 2013 16:36

Jak se projíst k lepší paměti a koncentraci

Poslední třetina semestru se nese v duchu průběžných testů a seminárních prací. Velká část studentstva v tomto období vyhledává ve zvýšené míře kávu a energetické nápoje. Přitom možností, jak povzbudit mozek k lepšímu výkonu, je celá řada.

Karolína Svobodová | 22. 04. 2013 16:08

FOTONÁVOD: Jak si vyrobit peněženku z krabice od mléka

FOTONÁVOD: Jak si vyrobit peněženku z krabice od mléka

Recyklovaná peněženka může posloužit například jako dárek pro ekologicky smýšlející kamarádku nebo jako úschovna na mince pro mladšího sourozence. Pokud se poškodí, je dobré ji zase rozebrat a vyhodit do kontejneru na nápojové kartony. Recyklací Tetra Paků vznikají speciální materiály, které se dají využít jako palivo do cementáren nebo jako materiál užívaný na stavbu rodinných domů.

Karolína Svobodová | 21. 04. 2013 20:00

Kterak jsem běžela půlmaraton aneb Přelepit bradavky a jde se na věc

Kterak jsem běžela půlmaraton aneb Přelepit bradavky a jde se na věc

Stojím před velkou nafukovací bránou, zírám na růžové digitální hodinky a v duchu si odpočítávám minuty do startu. Závodnice za mnou jsou ve veselém rozmaru a vyprávějí si o svých předchozích zkušenostech. „Už na šedesátém kilometru jsem si uvědomila, že ultramaraton není nic pro mě,“ říká jedna druhé. Připadám si mizerně.

Karolína Svobodová | 20. 04. 2013 21:12

Správný novinář by měl vědět o něčem všechno a o všem něco, říká student žurnalistiky Palackého univerzity

Studenti žurnalistiky v Olomouci se v mnohém od těch z Masarykovy univerzity liší. Mají možnost studovat jednooborově. Na internetovou publikační platformu podobnou munimedia přispívají dobrovolně. Městkou hromadnou dopravu nevyužívají po zakoupení šalinkarty, ale tramvajenky. Z jejich odpovědí na anketní otázky ale vyplývá, že mají také leccos společného.

Karolína Svobodová | 26. 03. 2013 20:49

Fejeton v českém tisku: hýčkaný vetřelec?

Fejeton v českém tisku: hýčkaný vetřelec?

Postavení fejetonu v českých periodicích hodnotí novináři různě. Někteří ho vnímají jako žánr na pokraji vyhynutí, jiní volí méně skeptický tón. Pravda je, že pokud si chcete tento útvar v tiskovinách přečíst, jen výjimečně ho na publicistických stránkách najdete přímo pod označením fejeton.

Karolína Svobodová | 25. 03. 2013 14:18

Bude venezuelským prezidentem bývalý řidič autobusu?

Bude venezuelským prezidentem bývalý řidič autobusu?

Venezuelu, zemi, kde si koupíte litr benzínu z tři koruny, čekají v polovině příštího měsíce prezidentské volby. Čtrnáctého dubna budou její obyvatelé volit nástupce zesnulého charismatického vůdce Huga Cháveze. O pozici nejvyššího představitele státu se utkají chávisticky orientovaný Nicolás Maduro a představitel opozice Henrique Capriles. Aktuální dění v zemi popisuje politolog Martin Hrabálek.

Karolína Svobodová | 23. 03. 2013 08:14

V Brně začíná sezóna farmářských trhů

V Brně začíná sezóna farmářských trhů

BRNO Už tento měsíc se objeví první prodejci na farmářských trzích v Líšni a v Bystrci. V dubnu je budou následovat farmáři ve Starém Lískovci a v centru Brna na Římském náměstí. Tradiční trhy na Kotlářské ulici, v Medlánkách a na Zelném trhu se konaly kvůli velkému zájmu dokonce i v lednu a únoru.

Karolína Svobodová | 12. 03. 2013 17:33

Univerzity lákají studenty na promovidea

Univerzity lákají studenty na promovidea

„Miluji tě, mé VÉ, Ú, TÉ,“ ozývá se stále z hitparád českých rádií. Lovesong Vysokého učení technického má na internetových stránkách You Tube téměř půl milionu shlédnutí. Svou popularitou zastínilo náborová videa jiných vysokých škol. S jakými spoty se letos snažily univerzity oslovit zájemce o studium?

Karolína Svobodová | 10. 03. 2013 16:49

Gastronomicko-lingvisticko-psychologické zamyšlení

Gastronomicko-lingvisticko-psychologické zamyšlení

Povídaly jsme si tuhle s kamarádkou Sofií o tom, jak nás oslovují naše protějšky. „Pořád mi říká kotě, brouku, nebo puso, jako bych neměla vlastní jméno,“ soptila Sofie. „Navíc si kluci ani neuvědomují, jak v nás těma provařenýma přezdívkama vytváří pocit průměrnosti,“ durdila se dál. Sofií je v republice pouze několik stovek, což činí nositelku tohoto jména výjimečnou, kdežto koťátek, pusinek, miláčků a medvídků nepočítaně.

Karolína Svobodová | 07. 03. 2013 20:17